Tartalom:Édesapám, Fehérvári Ferenc versei
Ródlizás Panasz Újévi köszöntők Az én nótám Tavasz |
Őrségen a magyar éjszakában Adventi ima Magyar karácsony Ha majd Miért? |
Ródli Tavaszi mese Leveleid Sárikának Ilyenkor este |
Ródlizás
Kiszakadtak az égi párnák S a sok-sok fehér hópihe Puha vánkost borít a város Didergő, fázós testire. Alszik a föld, a hegyoldal Békés álomban pihen... Vidám gyerekhad útrakel, Hogy felzavarja sebtiben. Kicsik, nagyok kacagva jönnek, Másznak vígan a dombra fel, Az a legény, aki a célt A leghamarabb éri el. És jár a ródli fel-alá, Mindenki víg, kacag, mulat... Fent minden tiszta, hófehér, Lent sár van már a fák alatt... Suhanjunk, hajrá, ez az élet; Kapaszkodj fel a dombra hát! Úgyis lecsúszunk mindnyájan, Ki későbben, ki hamarább. Tíz perc, míg felérsz, lefelé Mindössze csak egy pillanat; Hát húzd a ródlit, ez megéri Csak most felejtsd el magadat, Felejts el minden gondot, bánatot Hisz oly jó ez a zuhanás; Hisz ami mámort, kéjt találsz Az életben, mi volna más? Törtetsz mindig előre, fel, És amikor a dombra jutsz, Belezuhansz ismét a mélybe És ott a sárban orrabuksz!… Fent minden tiszta, hófehér, Lent sár van már a fák alatt; Tíz perc, míg felérsz, lefelé Mindössze csak egy pillanat!...
Panasz
Súlyos, sötét gondok gyötörnek, Mint kígyóhajú bősz fúriák; Lelkemen a titkos jövőnek Marcangoló kétsége rág... Jövőbe látni embereknek Oh, jaj! miért nem adatott?! Miért nem látjuk tisztán a jövőt, A titokzatos, nagy holnapot?.... Titkos jövendő, csukott könyv, melyet Lapozni nékünk, oh, jaj! nem lehet, Miért nem tárulsz egyszer elémbe, Hogy lássam, megértsem azt a nagy Kezet, Mely ősidőktől írja lapjaidra Kérlelhetetlen, bús végzetünk, De melyet, sajnos, emberi szemekkel Mindig utólag, későn észlelünk. Örök tűnődés, aggság és homály, Örök Jövő, te, mért nem nyílsz elém, Hogy látva lássak, hogy élni tanuljak S ne legyek többé süket, vak, szegény… Taníts meg élni, mystikus Jövő, Hogy élvezni tudjam mostan a jelent S szeretni tudjam azt a nagy Kezet, Azt a hatalmasat, azt a végtelent….
Újévi köszöntők
Befellegzett immár az óesztendőnek… Kimúlt hetek után új hónapok jőnek, Régi szerelmünktől búcsút vettünk szépen, S újak után nézünk, ki ahol tud épen. Kialudt tűzhelyre új hasábot vetünk, Szívünknek kertjében új magot ültetünk. Újesztendő napján új vágyak ébrednek, Érezzük szelét egy új kikeletnek... Új tavasz, új május, új szerelmi ének, Ezért kell örülnünk az új esztendőnek! Boldog Újesztendőt adjon az Úristen, Boldog legyen az is, kinek mije sincsen, Ne legyen kívánság be nem teljesülő, Esztendőre legyen pólyás, karonülő, Perzsabunda, szilszkin, nyaklánc és karkötő, Hajadon leányon takaros főkötő, Makacs agglegényen papucs, háromszoros, S a Katán hét lakat, de ne legyen túl szoros! Ifjú szalmaözvegy nyerjen vigasztalást, Fess fiú képében kicsi kis kárpótlást, Hogy így mindannyian majd boldogok legyünk, Így lesz, ha Isten is, szerencse is velünk!
Az én nótám
Tegnap még búsan azt daloltam, Hogy engem senki sem szeret Hogy tiszta szívvel, felvidultan Nem csókoltak engemet. Daloltam azt, hogy férfi szívvel Tisztán szeretni nem lehet Hogy csak tehernek, feleslegnek Hordom magamba szívemet. Ma más a nótám, más a hangom Mert elmúlt egy nap s egy éjszaka S ez éjszakában, - éjfél körül Megszólalt a szív szava. Harangszó zengett, újév köszöntött S a szívem árja csak kiöntött Harangszó mellett, halk sötétben Szív a szív mellett, kéz a kézben Meglelte egymást két forró ajak S két szív felujjong: megtaláltak!
Tavasz
Kacagó kedvem kitörni kíván, Kacagni kíván bennem a bú, Mélyen a lelkem mély fenekén Nagy kacagás kél s tűn a ború. Itt a tavasz! Zeng bennem az élet Napsugaras, nevető kacagással, S kint a mezők sík földjein is kél Tiszta, derűs, szent ünnepi dal. Csicsergő, csókos kis madaracskák Zengik az éltet, a fényt, a derűt.. Hangzik a sphaerák messzi zenéje, Hallom az angyali szent hegedűt; S hosszú időn át elfásult lelkem Belekacag az édes örömbe, Bókol az ünnepi szép kicsi lánynak "Salve, Tavasz, légy üdvözölve!" S az édes, az angyal szűz kicsi lányka Ragyogó szemeit most ráemeli S mosolyogva nyújtja táncra kacsóját, Szűzi valója bájjal teli.... S én, a bohó kis gyermek, örülve Kacagó kedvvel őt követem, Mert hű szeretettel, nagy szerelemmel Senkit a földön, csak őt szeretem!
Őrségen a magyar éjszakában
Sötét, borongós, hosszú éjszaka, Csillagtalan, hideg, komor.... Pislogó lámpa gyenge fényinél Őrt áll egy néma, hős szobor.. Áll magában árván, elhagyottan, Mint útszéli fa, olyan egyedül... Alszik a tábor, a sátrak felett A bús cigány, a szél hegedül. A szél nyikorgó, panaszos dalába Néha zavaros hang vegyül: Egy-egy halk sóhajtás, elnyomott nyögés... Az őr áll szilárdan rendületlenül. Vonuló vadludak hasítják a felhőt; Útjukat jelzi síró cincogás, Baglyok huhogása, rókák vonítása, Bús sirató ének: hollókárogás... Vigasztalan, sötét magyar éjszaka, Mi fölött csak egy ember vigyáz – Álomtalan álom, borús tetszhalál – Baglyok, rókák, varjak kórusa danáz, Mint hullát váró rút temetősereg; Vijjog, vonít, huhog, károg és kesereg, Mert nem halott még az, kit eltemetni Mindnyájan jókor összejöttenek. Nem halott, csak alszik, álmodik soká, Alvása kínos, álma oly komor. De alvása felett ébren áll az őr Mint szilárd, töretlen, kemény, hős szobor. Virradni kezd lassan: az ég peremén Már megjelent az első napsugár… Oszlanak a felhők, odvába búvik A sötétben járó csúf halálmadár. Ijedten menekül a károgó sereg, Barlangjába bújik a róka is hamar... Ébredez a tábor, földerült a hajnal – És ismét él, erős és virul a magyar!
Adventi ima
Uram! Tehozzád fordulok Nyomorgó bűnös, gyenge nép Uram, megkínzott fajzatunk Oly búsan éli életét. Mert elhagyott Téged és elhagyták Őt, Kik vele voltak azelőtt. Ellenné lett a testvér, áll a harc S a harcban letiporták a magyart… Uram! Te látod, hogy nekünk Egy vérző roncs maradt csupán! Te látod, hogy mit szenvedünk Évről évre a harc után. Fázik a testünk, nincs ruhánk, Didereg a lelkünk, nincs hazánk, Hitünk megingott, kétkedünk... Urunk, Miatyánk, légy velünk! Uram! Országod jöjjön el, Te bátorítsd a kétkedőt Igaz ügyünkért harcainkban A küzdelemhez adj erőt. Hitet adj, Uram, hogy lesz feltámadás: Egy pásztor mellett egy akol, Hogy az igazság győzelemre jut És a gonoszság meglakol. Add a lelkünkbe a szentek hitét Kezünkbe Gábor tüzes pallosát Szívünkbe a hitnek lángoló tüzét S győzelemre visszük népünk igazát!
Magyar karácsony
Angyal suhant egy téli éjszakán Kolozsvár házai felett, Sötét kis házak komor ablakán Itt is, amott is betekingetett, Sötét kis házak falai mögött Magábaroskadt magyart talált, Sötét nyomorba, kínba ütközött, Amerre járt, amerre szállt. Tovább repült az angyal, észak felé Kassa felett leszállt, Magyar házak kis ablakánál Körültekintve meg-megállt. Szomorú szótlan éjszakában Halk sírás hangzik odabent: Jöjj el Uram, védd meg hazánkat Védd meg az árvát, a védtelent. Innen nyugatra, délre szállt Isten leküldött angyala, Kísérte itt is mindenütt Magyar seregek bús dala. S hazarepült az égi angyal Kicsi urához odafent, Elmondja sorra, merre járt-kelt Földi útjában odalent. Erdélyben jártam, Kolozs várában Kis ablakoknál meg-megálltam Voltam Kassán, voltam Pozsonyban Jártam Szabadkán, Mármarosban. Fájó keservek, bús panasz, Szomorúságok völgye az. Valakit várnak, egyre várnak Bús lakói e bús országnak. Magyar karácsonyt várnak ottan, Magyarok várnak elnyomottan, Fájó sebükre gyógyulást, A nagy, magyar feltámadást. Jöjj, hát Uram, odavezetlek Kicsi kis Jézus, nagy Urunk. S magyar adventnek szent éjszkáján Így szólott az Úr: Indulunk!
Ha majd
Ha majd a vágyak teljesülnek Miket sajgó szívünk terem Ha majd a zord szelek elülnek A háborgó vad tengeren, Ha nem lesz már több fojtott sóhaj Ha teljesül majd minden óhaj, Akkor, majd akkor tán mesélek Csodás, tündéri szép meséket... Ihletett tollal, fennkölt képzelettel Mondok majd akkor minden szépet én, Játszi könnyedséggel, újult szeretettel Terem majd akkor minden költemény... - De amíg fájó, bús keservek élnek, Amíg a sorsunk oly sivár, sötét, Addig csak égő könnyeim mesélnek Szomorú, szótlan halk mesét. Addig a tollam önvérembe mártom, A hangom a kíntól fátyolos, rekedt Magyar fajomnak, magyar nemzetemnek Bús betegágyánál mondok verseket. S miközben halkan, búsan recitálok Kezem a beteg pulzusán pihen, Szívének minden lázas dobbanása, Gyötrődő lelkének minden akarása Szebb jövő napjait hordja méhiben... Óh, ha majd eljön a várvavárt tavasz, Áldó napsugár a hosszú tél után Akkor, óh akkor költővé leszek, Hogy csapongjak, zengjek, ujjongjak csupán S meséket mondjak, tündéri álmokat Csodaszép, gyönyörű álomlátásokat Magyarok múltjáról, magyar dicsőségről Boldogtalan múltról s boldog jövendőről!
Miért?
Miért harcoltam hosszú évek óta, Miért nem voltam olyan, mint a többi? Hogy koravén fejjel, megcsömörült szájjal Undorodva tudjak mindent odalökni, Hol az enyészet bús sírhalmot ás Hát ezért, ezért a sok harcolás? – Ideákból fontam díszes koszorút, S igaznak tartottam minden ideált - Harcoltam, értük, hogyha kinevettek, Gúnyolódók dala engem nem talált. S az eredmény? Élvez, örül ma más. Hát ezért, ezért a sok harcolás? Balga, botor, naiv kis fiúcska voltam Ki örömnek nézte ezt az életet - S amíg én vártam, hogy majd megnövök, Az Élet a kocsijából letett.... Kezdődött a dőre hajszolás, Hiú kísérlet, vad, őrült futás... Tovasuhant az Élet szekerén A gyönyör, a kéj - s itt maradtam én, Üres szívű, kihunyt lelkű, süket óriás, Fáradtan, bénán, félholt betegen, Bambán néz rám a sok idegen... Hát ezért, ezért a sok harcolás? - Miért a másé minden, mi gyönyör, S a fájdalom, kín, miért csupán enyém? Zokogva kérdem, ki rámszabta sorsom, Vajon mit és mikor vétkeztem én? Nem tudom, nem értem, csak ontom a vért S ezerszer kérdem, halkan magamba, Vagy kiáltva fennen, sírva és hadarva Miért van mindez, óh miért, miért???
Ródli
Kacag az élet, hull a hó, Kacagva élni jaj de jó... Suhan a ródli, fúj a szél Hallgat a száj – a szem beszél. - Röpülni messze, Te veled... Hol a szád, az a csók-meleg? Simulj; a ródli futva fut Ki tudja, merre, hova jut... Kacagj, a hangod halljam én, Beszélj, a szavad költemény. Ölelj, hisz máris zuhanunk Száz csókba fúljon a szavunk! Ne nézd, a ródli hova visz Csókolj, a szemed oly hamis. Hamar a szádat, jön a vég… Leszállni, nem, csak azt ne még! Hisz úgyis eljön majd az est, Mely minden álmot búsra fest… Hát addig rajta, repüljön a szán, Kacagj az élet tavaszán! Versenyfutás ez úgyis itt… Hallgasd, az élet mit tanít: Egyszer leérünk, a ródli megáll S tudod, mi az, ha a ródli áll? Az azt jelenti, itt a vég, Egyszer azt mondák, már elég – Elég a csók, az ölelés, Leszállunk - s jön a feledés… De még repülünk, hajahó! Még friss az élet, fríss a hó. Ne gondolj most a végire A kicsi szádat add ide. Repül a ródli, messze száll, S a boldogságig meg nem áll… Behúnyt szemekkel szívd a szám, Suhan a ródli, kis cicám!…
Tavaszi mese
Mesélek kislány, valamit, Nyitott szemekkel jól figyelj Azt szeretném, hogy minden szépet Rövid mesémben benne lelj..... Szeretném, ha elhinnéd végre, Hogy tavasz jön a tél után; Szeretném, ha eljönnél vélem, És együtt sétálnánk Budán... Nem szólunk semmit, ehelyett Beszélni fog a két szemünk Egymás mellett, egymást ölelve Tavaszi fényben úgy megyünk. Mesélek, kislány, valamit; Hallgasd e szótlan, halk mesét Tavaszi réten, napsütésben Kicsi virág néz szerteszét. Van még fiatal, szép tavasz, Szerelmi mámor, csóközön! Bokrok tövében, halk szelíden Kis ibolyácska kiköszön. Táncol a napfény az ősz Dunán, Most ébred a Margitsziget, Fásult szívekbe belopózik A mosolygó szép kikelet... Hóvirág nyílik kint az erdőn, Pacsirta száll az ég felé, Szerelmi hymnuszt zeng az égnek S a szíved nem rezdül belé? Nem érzed-e, hogy újra élünk, Hogy frissen pezsdül most a vér? Érzed, ugye, hogy szép az élet Megérted, ugye, mit ígér? Galambok búgnak andalogva: Turbékolásuk megtanít, Hogy tavasszal minden, minden illat A végtelenbe mámorít...... Megrészegülve, ittasultan Sétáljunk együtt Budán S ne gondolj rá, hogy jaj, mi lesz, Mi lesz a hosszú csók után!? Meséltem néked, kisleány Meséltem szívből, igazán Tavaszi mesét, szerelmi mámor Megrészegítő tavaszán.
Leveleid
Hogy többet legyek Teveled, Gyakran olvasom leveled. Mennyi levél, mennyi sor, Egy egész kis virágcsokor! Bohók, naivak, kedvesek Bennük feledést keresek. E levelekben annyi báj, Hogy elfelejtem azt, mi fáj Belőlük annyi fény ragyog, Hogy újból élni tanulok. Én is írok hát Neked Bolondos, mókás éneket. Ráncbaszedem a homlokom Eszem erőltetem nagyon Hogy ezt a mókás éneket Miképen is üssem agyon? Ó Múzsa, Múzsa, gyere hát, Úgy könyörög e szerenád, Ne hagyj most cserbe, légy velem, Forrón dobogjon kebelem. Rímeket adj és ötletet, Lelket felgyújtó ihletet, Tüzes szerelmes szavakat, A homlokomra szarvakat, Mindent, mi szép és zengzetes, Szellemes és ötletes Hadd mondjak el, hogy hallja Ő, Az isteni bájos, szende Nő. Szívem kitépem, ím Tiéd, A le1kem fenékéig kiég E lángban, mely sorvaszt, emészt Ó, adj kezembe pajzsot, kelevézt, Várakat döntök romba én Teérted, égi tünemény! Új hadjáratra indulok Mint megvadult, bősz őstulok Mindenki ellen fordulok, Amíg bele nem pusztulok E hévbe, lángba, szenvedélybe És belehullok a sötétbe. Éltem végire pontot teszek, Még egy jó rímet keresek S a komédia véget ér, Hadd jöjjön hát a babér!
Sárikának
Egy séta emlékére
Oly szép volt az a délután!… Sétáltunk egymás oldalán, Sétáltunk át a temetőn Kacagva, boldog-nevetőn. A nap sütött, a hegy dalolt, Első tavaszi séta volt! Jácint nyílott és ibolya És rügy fakadt az orgona- Bokrok zöldellő ágain… Régen szunnyadó vágyaim Úgy keltek szárnyra, mint a dal, Mely pacsirta ajkán fakadt Ujjongó, zengő diadal, Dal, melynek vége nem szakad, Mely bennem azóta egyre tart: A vágy, mely csak Téged akart Ég bennem most is, mint a láng… Oly szép volt az a délután!… Magasan a város felett Ott álltam akkor Teveled Szép volt ott minden, odafent Honolt a szürke, néma csend. A városban apró fények A szívemben halk remények Gyúltak ki sorra… messze lent A nap felhő-ágyába ment… Osonva, halkan jött az est, Mely minden álmot szépre fest… Szemedbe néztem… Oh e szem! Nem láttam ilyet sohasem! Mély, miként a tenger mélye Ezer titka és rejtélye. – Ragyog, mint a gyémánt fénye, Csillagos ég tüneménye. Ábrándozó, okos, szelíd… Csodaszépek a szemeid!… Szemedbe néztem akkor ott, Szemed csodásan ragyogott. – Ajkam a Tiéd kereste (Oly gyönyörű volt az este!) Szomjasan, forrón rátapadt És szívta, szívta ajakad, Mint szomjas vándor a vizet. Nem mozdult meg a szíved? Az enyém furcsán zakatolt… Első tavaszi este volt! –
Sárikának
Ilyenkor este
Ilyenkor este körülettem Minden olyan sivár, komor, A lelkem úgy megmerevül, Mint valami hideg szobor. Ilyenkor este mindig érzem, Hogy kell valaki énnekem, Hogy felvidítsa bús magányom S szebbé tegye az életem. Ilyenkor este sír a lelkem, Vergődik, mit egy kis madár, Keresi párját, boldogságát, Mióta hívja, várja már! Ilyenkor este jólesik, hogy Van, hova szálljon képzetem, De mégis fáj, hogy magányomban Nincs senki, senki énvelem. Ilyenkor este gondolatban Ott járok Nála, látom Őt, Lelki szememmel megtalálom És itt látom magam előtt. Ilyenkor este Te vagy nekem A szeretet, a hit s remény, Te vagy a lelkem legszebb álma, Te vagy a legszebb költemény! Ilyenkor este tudom, érzem, Hogy nékem rendelt Téged Az, Ki sorsunkat úgy intézi, Hogy tél után jön a tavasz. Ilyenkor este magányomban Lelkem megtelik Teveled S a kopár fák tar gallyain Kizöldülnek a levelek. Ilyenkor este kivirágzik Lelkemben az egész világ S a világnak közepében Te vagy a legszebb szál virág. Ilyenkor este buzog bennem Minden, mi szép és nagyszerű, S a komor tájat beragyogja Valami csodás fény s derű. Ilyenkor este látlak Téged S melletted látom magamat, Tudom, érzem, hogy mindig így lesz, Hogy a boldogság megmarad. Ilyenkor este félálomban Arcod szemem előtt lebeg, Szunnyadó lelkem öntudatlan Halk imát és sóhajt rebeg: Isten, ki messze, fenn az égben Uralkodol mindeneken, Engedd, hogy én is boldog legyek, Adjad Őt nekem, Istenem! Miskolc, 1939. ápr. 28.